ZASADY ETYCZNE  RECENZENTA

  1. Recenzent aktualizuje swoją wiedzę na temat polityki wydawniczej czasopisma.
  2. Recenzent przyjmuje do oceny wyłącznie artykuły, które może ocenić dzięki posiadanej wiedzy, posiadanym kompetencjom oraz doświadczeniu.
  3. Recenzent nie przyjmuje do oceny artykułów stanowiących rezultat badań zbyt podobnych do tych, które sam aktualnie prowadzi.
  4. Recenzent wykonuje recenzję osobiście. Nie angażuje w proces oceny innych pracowników nauki.
  5. Uwagi recenzenta powinny w sposób jednoznaczny odnosić się do artykułu. Należy unikać stwierdzeń ogólnych i nieścisłych.
  6. Recenzent szanuje styl i sposób przekazu autora, o ile jest on poprawny i przejrzysty. Nie wymusza dostosowania stylu do własnych preferencji.
  7. Sugerowanie cytowania własnych prac lub prac współpracowników recenzenta, w celu zwiększenia własnego wskaźnika cytowań lub dla innych korzyści osobistych, jest niedopuszczalne.
  8. Recenzent dokonuje oceny w sposób możliwie obiektywny. Uzasadnienie oceny jest merytoryczne, klarowne, a rekomendacja jednoznaczna.
  9. Recenzent nie zna tożsamości autora ocenianego artykułu.
  10. Jeśli recenzent domyśla się tożsamości autora artykułu i w związku z tym zachodzi możliwość wystąpienia konfliktu interesów, niezwłocznie informuje o tym fakcie redakcję czasopisma.
  11. Na treść oraz wynik recenzji nie mają wpływu przekonania osobiste recenzenta, wynikające z jego poglądów religijnych, politycznych jak również z jego narodowości, czy orientacji seksualnej.
  12. Recenzent odmawia wykonania recenzji jeśli nie jest w stanie zapewnić postawy bezstronności.
  13. Recenzent w żaden sposób nie wykorzystuje artykułów powierzonych mu do oceny.
  14. Recenzent zachowuje poufność recenzji, nie ujawnia wyników badań czy innych treści ocenianego artykułu , zarówno w trakcie jak i po wykonaniu recenzji.
  15. Recenzent dokonuje oceny w wyznaczonym terminie. Informuje redakcję o ewentualnych opóźnieniach.
  16. Recenzent informuje redakcję o podejrzeniu o plagiat lub inne nadużycia.