WYTYCZNE DLA AUTORÓW

  1. Redakcja przyjmuje do druku wyłącznie teksty o charakterze naukowym – studia teoretyczne, prace badawcze, prace przeglądowe, recenzje, sprawozdania z konferencji i spotkań naukowych, a także informacje kronikarskie dotyczące wydarzeń o charakterze naukowym (np. awanse naukowe).
  2. Redakcja przyjmuje teksty w języku polskim, angielskim lub każdym innym języku kongresowym. W związku z tym, że od roku 2014 czasopismo wydawane jest w wersji dwujęzycznej, teksty przesłane w języku polskim są tłumaczone na język angielski. Koszty tłumaczenia ponosi Redakcja.
  3. Do studiów teoretycznych, prac badawczych i przeglądowych należy dołączyć streszczenie w języku polskim i angielskim, każde maksymalnie do pół strony maszynopisu. Streszczenie pracy teoretycznej i przeglądowej powinno zawierać zasadnicze założenia i wnioski. Streszczenie pracy badawczej powinno zawierać główne założenia badań, zastosowaną metodologię i najważniejsze wnioski z badań.
    Do prac należy także dołączyć słowa kluczowe (3–5) w języku polskim i angielskim oraz tłumaczenie tytułu pracy w języku angielskim.
  4. Nadesłane do Redakcji teksty są poddawane ocenie formalnej (weryfikacja wewnątrzredakcyjna), a następnie recenzowane przez dwóch niezależnych recenzentów (tzw. podwójna ślepa recenzja). Redakcja przekazuje Autorowi uwagi i sugestie recenzentów, nie udostępnia natomiast pełnych treści recenzji.
  5. Autor otrzymuje bezpłatnie jeden egzemplarz autorski czasopisma, o ile dany zeszyt ukazał się drukiem.
  6. Autor dołącza do artykułu Oświadczenie, zawierające podstawowe informacje o Autorze (tytuł naukowy, afiliację, dane kontaktowe) wraz z klauzulą potwierdzającą oryginalność tekstu oraz potwierdzenie przeniesienia na Wydawnictwo majątkowych praw autorskich do artykułu. Autor zobowiązany jest przesłać Redakcji podpisany druk oświadczenia w wersji papierowej lub jego skan na adres mailowy Redakcji.
  7. Artykuł powinien być przygotowany wg wzoru
    Typ pliku – Microsoft Word
    Czcionka – Times New Roman, 12 pkt
    Odstępy między wierszami – 1,5
    Marginesy – 2,5
    Objętość artykułu – łącznie z bibliografią – do 20 stron maszynopisu
  8. Obowiązują wyłącznie następujące standardy przypisów:
    – numerowane i umieszczone na dole strony są tylko przypisy odautorskie lub adresy stron internetowych w przypadku gdy brak jest autora tekstu lub tytułu,
    – przypisy bibliograficzne umieszczone są bezpośrednio w tekście i zawierają nazwisko autora, rok wydania dzieła i numer strony, np.: (Konopczyński 2010, s. 1),
    – przytaczając dwie książki tego samego autora wydane w tym samym roku, stosujemy zapis: (Konopczyński 2010a; Konopczyński 2010b),
    – jeśli przytaczana praca ma dwóch autorów, umieszczamy oba nazwiska; w przypadku większej liczby autorów, podajemy pierwsze nazwisko i „i in.”, np.: (Konopczyński i in. 2007).
    – jeśli Autor powołuje się na źródło internetowe to obowiązują następujące formy zapisów: (Instrukcja… [2014]), (Konopczyński [2014]) lub w sytuacji gdy nie ma autora ani tytułu, a jest jedynie adres strony internetowej, to przypis umieszczony powinien być tradycyjnie na dole strony.
  9. Cytowane w pracy piśmiennictwo (Bibliografię) należy podać na końcu pracy w porządku alfabetycznym według nazwisk autorów. Każdą pozycję bibliograficzną należy poprzedzić kolejnym numerem zapisanym w nawiasie kwadratowym, np.:
    [1] Konopczyński M., 2007, Metody twórczej resocjalizacji, PWN, Warszawa.
    [2] Jones E. E., 1990, Interpersonal perception, Freeman, New York.
    [3] Pospiszyl I., 2012, Syndrom Atlasa, czyli pułapki dynamicznych strategii adaptacyjnych, [w:] Profilaktyka i probacja w środowisku lokalnym, (red.) B. Urban, M. Konopczyński, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
    [4] Ambrozik W., 2013, Totalny, stygmatyzujący i wykluczający charakter oddziaływań resocjalizacyjnych, „Resocjalizacja Polska”, nr 5.

    Prace tego samego autora z różnych lat należy podać chronologicznie, od pracy najstarszej do najmłodszej, a wydane w tym samym roku oznaczyć odpowiednio a, b, c (itd.), zgodnie z pkt 8.

  10. Przytaczane w bibliografii odniesienia do stron internetowych powinny być aktywne, opatrzone datą dostępu i wyodrębnione w osobny spis zatytułowany Źródła internetowe, z zachowaniem kontynuacji numerowania. Przykład:
    [5] Instrukcja dla autorów, http://libcom.linuxpl.info/resocjalizacja/archiwum/dla-autorow [dostęp: 28 lutego 2014].
    [6] Konopczyński M., Creative Social Rehabilitation. Outline of the concept for developing potential, http://libcom.linuxpl.info/resocjalizacja/archiwum/wp-content/dokumenty/streszczenia/PJSR%207%20(2014)%20165-178.pdf [dostęp: 10 lutego 2014]
  11. Mając na uwadze międzynarodowy charakter czasopisma, Autor jest zobowiązany do cytowania literatury zagranicznej, właściwej dla tematyki prezentowanego zagadnienia.
  12. Zdjęcia oraz inne materiały graficzne, będące częścią artykułu należy przesłać w odrębnych plikach.
  13. Artykuły proszę przesyłać wyłącznie w formie elektronicznej – mailem na adres pjsr@wp.pl
  14. Redakcja publikuje artykuły naukowe na zasadach tożsamych z wzorcem licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (zwanej również jako CC-BY), dostępnej pod adresem http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons.
  15. Autor zachowuje w pełni prawa autorskie do artykułu, przy czym przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do artykułu. Przeniesienie praw nie jest ograniczone terytorialnie ani czasowo.