ZASADY ETYCZNE  REDAKCJI/REDAKTORÓW

  1. Redaktor Naczelny półrocznika „Resocjalizacja Polska” odpowiada za treści publikowane na łamach czasopisma.
  2. Rada Naukowa oraz Zespół Redakcyjny ponoszą odpowiedzialność za rozwój czasopisma, w tym za podnoszenie jego poziomu merytorycznego, umiędzynarodowienie, rozwijanie dobrych praktyk i podnoszenie standardów wydawniczych.
  3. Redaktorzy aktualizują swoją wiedzę na temat polityki czasopisma. Nowi redaktorzy zapoznawani są z zasadami funkcjonowania czasopisma, w tym ze sposobem postępowania w sytuacjach wykrycia nieetycznych praktyk.
  4. Redaktor odpowiada za właściwy dobór recenzentów do oceny tekstów i czuwa nad prawidłowym przebiegiem recenzji (recenzja powinna być merytoryczna
    i realizowana w wyznaczonym terminie).
  5. Redaktor dokłada starań aby zapewnić autorowi krytykowanej w czasopiśmie pracy możliwość opublikowania merytorycznej polemiki.
  6. Decyzje redaktora są niezależne od wydawcy tj. podmiotu finansującego działalność czasopisma.
  7. Redaktor przeciwdziała wystąpieniu konfliktu interesów.
  8. Redakcja stosuje powszechnie obowiązujące, standardy wydawnicze, dobre praktyki oraz zwraca uwagę na respektowanie kodeksu etycznego pracownika nauki. W tym celu, redakcja wypracowuje własne wzorce działania, jak również korzysta z dobrych praktyk publikowanych przez Committee on Publication Ethics (COPE).
  9. Redaktorzy rozwijają swoją wiedzę na temat nieetycznych praktyk i sposobów postępowania w sytuacji ich wykrycia.
  10. Redakcja dąży do eliminowania wszelkich postaw przeciwnych praktyce rzetelności i jawność informacji o osobach i podmiotach mających swój wkład w powstanie publikacji naukowej, w tym do przeciwdziałania „ghostwriting” i „guest authorship”.
  11. Redakcja nie toleruje nierzetelności naukowej, wszelkich negatywnych praktyk
    i nadużyć w sferze oryginalności tekstu naukowego. Wszelkie znamiona plagiatu, fabrykowania danych, duplikowania publikacji są wnikliwie badane, dokumentowane i procedowane.
  12. Redakcja przeciwdziała procederom, o którym mowa w punkcie 11 i 12 poprzez
    a) wdrażanie i unowocześnianie wewnętrznych procedur, w tym m.in.:

    • egzekwowanie od autorów stosownych oświadczeń sygnowanych ich podpisem,
    • udostępnianie autorom zapisów kodeksu etycznego redakcji oraz zasad postępowania w przypadku wykrycia nadużyć i nierzetelności naukowej,
    • konsekwentne realizowanie przez redakcję postanowień kodeksu etycznego oraz schematów postępowania w przypadku wykrycia nadużyć i nierzetelności naukowej.

    b) współpracę z Crossref Similarity Check

  13. W sytuacji podejrzenia nierzetelności w opublikowanym lub zgłoszonym do publikacji artykule, redaktor podejmuje działania służące wyjaśnieniu, czy zarzut jest uprawniony. W pierwszej kolejności redaktor prosi o odniesienie się do zarzutu autora/autorów artykułu.
  14. Redakcja dokumentuje wszelkie przejawy związane z naruszaniem zasad kodeksu etycznego pracownika nauki oraz nierzetelności naukowej.